Zmniejszenie kosztów back office
Czy wiesz, jakie są kluczowe zmienne wpływające na wynik finansowy firmy?
Oto one:
- Kultura organizacyjna
- Systemy zarządzania
- Systemy operacyjne
- Zasoby
- Produkty
- Rynki
To wg. metodyki Growing Pains 6 kluczowych zmiennych, które jak udowodniono, wpływają na 80% marży brutto i 55% zysku operacyjnego (EBIT).
Przygotowując się do kolejnego roku, z pewnością wielu przedsiębiorców szuka oszczędności i redukcji kosztów. Najczęściej bierze się pod uwagę działy, które nie generują bezpośrednio zysków. Jednym z nich jest dział administracji — zwany back-office.
Bez wątpienia Back-office to zaplecze administracyjne przedsiębiorstwa, które wspiera i wpływa na wizerunek oraz sukces współczesnej organizacji. Dział back-office jest odpowiedzialny za przeprowadzanie procesów dotyczących wsparcia w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Zakładając działalność na samym początku, często przedsiębiorcy decydują się na wewnętrzny dział back-office. W związku z tym możemy wysnuć tezę, że najczęściej wybieraną formą księgowości jest outsourcing, czyli przekazywane zewnętrznej firmy całości procesów związanych z outsourcingiem procesów księgowych.
W skład back-office wchodzi:
- Dział Księgowo-Finansowy i IT
- Dział HR (analiza stanowisk, zakresu obowiązków)
- Dział Controllingu (opieka nad dokumentami, kontrola podatków, zarządzanie danymi itp.)
- Dział Prawny i Administracji
Decydując się na zmniejszenie kosztów back-office należy z pewnością wziąć pod uwagę zewnętrzny dział back-office i outsoursowanie całości procesów związanych z obsługą administracyjną.
Zewnętrzny back-office pozytywnie wpływa na zmniejszenie kosztów pracowniczych oraz wspiera przedsiębiorstwo.
Jak zmniejszyć koszty back-office w firmie?
By zmniejszyć koszt back-office w firmie, większość liderów decyduje się na outsourcing usług. Na naszej podstronie możesz sprawdzić, jakie zalety niesie Business Process Outsourcing.
Outsourcing działu back-office, jakie są tego zalety?
- zmniejszenie kosztów administracyjno-finansowych
- cyfryzacja przedsiębiorstwa i zwiększona elastyczność
- zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń biurową
- oszczędność na oprogramowaniach i szkoleniach dla pracowników
- skrócenie procesu obiegu dokumentów o 40% (system EOD) oraz eliminacje błędów
- optymalizacja procesów biznesowych, w tym kosztów pracowników na poziomie 20%
- zmniejszenie ilości wydruków w związku z elektronicznym obiegiem dokumentów
Optymalizacja kosztów biznesowych, to bez wątpienia nic innego jak odpowiedni wybór lidera i decyzja na outsourcowanie czynności, które nie są głównym corem działalności przedsiębiorstwa. Dowiedz się więcej, czym jest outsourcing księgowości.
Ilość obowiązków, jakie przekazuje się jednostkom back-office’owym, jest obszerna i obejmuje m.in.: wsparcie IT, procesy finansowo-księgowe, zarządzanie danymi, podatki, zarządzanie zasobami ludzkimi czy zakupy, warto więc wziąć pod uwagę zlecenie tych procesów zewnętrznej firmie, która na co dzień specjalizuje się w tym obszarze.
Podsumowując — jeśli Twoje przedsiębiorstwo co miesiąc przeznacza na utrzymanie działu back-office kwotę 70 000 zł, oznacza to, że dzięki outsourcingowi usług biznesowych możesz zredukować koszty o 20% i oszczędzić rocznie 168 000 zł.
Szukasz oszczędności w Twojej firmie? Zapraszamy do kontaktu.
Zapoznaj się też z najistotniejszymi trendami w cyfryzacji w 2021 roku. Bez wątpienia można znaleźć tu istotne informacje dotyczące cyfryzacji oraz procesów związanych z tym pojęciem.