Cechy dobrego lidera – poradnik dla CEO
Lider odpowiada za szereg odpowiedzialnych, śmiałych decyzji. W związku z tym, sprawdź, jakim jesteś typem lidera? Nie od dziś wiadomo, że nie każdy nadaje się do objęcia stanowiska na wysokim szczeblu. Presja, stres, goniące terminy, niekończąca się papierologia, odpowiedzialność za zespół i właściwe zarządzanie zasobami, które niewątpliwie wpływają na funkcjonowanie marki. Ze względu na duży zakres obowiązków lidera postanowiliśmy w artykule, nakierować przywódców na właściwą drogę, wskazujemy procesy, które mogą być zautomatyzowane ze względu na powtarzające się czynności. Jesteś liderem nastawionym na sukces w prężnie rozwijającej się organizacji? Zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu.
Poznaj wartości, jakie pielęgnuje w firmie lider, by zwiększyć skuteczność pracy całego zespołu.
Do głównych wartości przywódcy należy przede wszystkim rozsądne podejmowanie decyzji, przy rozdzielaniu prac między zespołem oraz dążenie do wspólnych celów biznesowych. Ważna jest tutaj obserwacja sektorów odpowiedzialnych za finanse, wdrożenia projektów oraz skrupulatne przyjrzenie się funkcjonowaniu poszczególnych działów. Po takim przeglądzie zachęcamy do zadania sobie pytań: Co mogę zrobić lepiej? Czy zespół wykonuje czynności powielające się? Czy jest w firmie sektor, na którym się nie znam, który chcę outsourcować?
Pomagając odpowiedzieć na powyższe pytania podpowiadamy, że w firmach często mają miejsce procesy podczas, których człowiek czuje się jak maszyna. W takich sytuacjach najlepiej poszukać rozwiązania w postaci automatyzacji procesów, w księgowości będzie to elektroniczny obieg dokumentów – EOD. propozycją jest outsourcing księgowości, czyli zewnętrzny dział księgowości, który staje się coraz bardziej powszechny ze względu na kosztowne wyposażenie, bieżącą wiedzę i nowoczesne oprogramowania. Wykorzystuj potencjał pracowników tam, gdzie faktycznie potrzebujesz człowieka, analitycznego umysłu oraz inteligencji. Dożyliśmy czasów, w których czynności powielane, powtarzające się zostają przez większe firmy outsourcowane. Takie rozwiązanie odciąża lidera z odpowiedzialności za dział, w którym niekoniecznie chce się poruszać lub nie czuje się w nim mocny.
,,Jeśli jest coś, czego nie potrafimy zrobić wydajniej, taniej i lepiej niż konkurenci, nie ma sensu, żebyśmy to robili i powinniśmy zatrudnić do wykonania tej pracy kogoś, kto zrobi to lepiej niż my.”
Henry Ford
Jako BPO Champions jesteśmy związani z outsourcingiem usług biznesowych, przeprowadzamy audyt przedsiębiorstwa, pomagamy organizacjom wzrastać i usprawniać procesy zachodzące wewnątrz organizacji. Dążymy do światowych standardów, wyrównania różnic i wzmacniania skuteczności w podejmowanych decyzjach biznesowych. W dzisiejszych czasach rola lidera jest nieco bardziej zagmatwana i inna niż w np. w 2016 roku. Dlatego zaktualizowaliśmy informacje i wyszczególniliśmy najważniejsze cechy, jakimi powinien wyróżniać się lider w 2021 roku.
Poznaj cechy lidera 2021!
Sprawdź po czym poznać mocnego przywódcę.
- Poczucie własnej wartości,
- Skromność,
- Silna wola,
- Proaktywność,
- Ekologiczne podejście,
- Pozytywne myślenie i energia,
- Umiejętność radzenia sobie ze stresem,
- Chęć dokształcania się,
- Empatia,
- Umiejętność tworzenia wizji, znajomość trendów,
- Intuicja,
- Odwaga,
- Logiczne myślenie i łączenie faktów,
- Połączenie skromności z siłą i determinacją,
- Czynne uczestnictwo w szkoleniach,
- Umiejętność angażowania zespołu w imię realizacji celów,
- Otwartość na nowe rozwiązania, w tym outsourcing back office, czy outsourcing controlling)
- Komunikacja z wartościowymi dla organizacji partnerami.
Kim jest dobry lider?
Światowy lider to osoba, która zna sytuację na rynkach, potrafi odnieść się do skutecznych metod, które wykorzystuje w praktyce i czerpie z nich, jak z cennego nektaru. Powyżej wymieniliśmy pożądane cechy lidera w 2021 roku, który nie ogranicza rozwoju firmy, tylko poszukuje nowych rozwiązań m.in. cyfryzacji, outsourcing back office, outsourcing IT, controlling outsourcing, automatyzacji procesów powtarzalnych. Lider umożliwia współpracę z wartościowymi dla organizacji partnerami oraz sam wskazuje rejony, którym trzeba pomóc. Korzystaj ze sprawdzonych rozwiązań, doświadczeń silnych przywódców i dodatkowo przeprowadzaj badania rozwojowe, które w długofalowym rozumieniu przyniosą firmie przewagę nad konkurencją. Wśród liderów na pewno warto wyróżnić Lidera Piątego Stopnia według Jima Collinsa.
Ma on odmienną postawę od tych, którzy jako przywódcy wszystkie zasługi wspólne biorą na siebie. Lider na piątym poziomie cechuje się żelazną konsekwencją, silną wolą oraz skromnością. Przywódca tego poziomu za wszystkie zasługi jakie osiąga z zespołem dziękuje ludziom, z którymi je zrealizował, tym samym wspierając i wzmacniając zespół. Na siebie przyjmuje to co jest złe, co się nie udało, by chronić osoby, z którymi pracuje. Wykazuje się dużą skromnością, mało mówi o sobie, ale co najważniejsze docenia pracę innych. Jest to przykład wart uwagi i godny podziwu. Czy wiesz, że ponad ⅔ przedsiębiorstw zarządzają ludzie o gigantycznym ego i również przez to przyczyniają się do upadku firmy. Skromność jest i zawsze była w cenie. Liderzy organizacji w 2021 roku wcale nie mają łatwego zadania przed sobą.
Na wagę złota są organizacje z porywającą, jasną i prostą wizją rozwojową oraz zautomatyzowanymi procesami.
Rolą lidera jest wzbudzanie w ludziach aspiracji, energii, żeby chcieli osiągnąć to co im się proponuje. Określaj swoje cele jasno, a potem wytłumacz dlaczego jest on istotny w firmie. Nie akceptuj obojętnych postaw, zmieniaj skład zespołu i zbuduj firmę z najlepszych ludzi, którym wyraźnie określisz swoje zasady. Dzięki temu z należytą starannością będą w stanie im sprostać. Niekiedy liderzy czują potrzebę skorzystania z pomocy zewnętrznej. Przyczyniają się do tego oszczędności, brak dobrych specjalistów dostępnych na rynku, zaległe terminy, czy zgubione dokumenty. Decyzje takie są trudne, ale liderzy mają przed sobą ważne zadania, muszą rozliczać się z celów w firmie na czas, a gdy powstają przeszkody powinni sprawnie sobie z nimi radzić.
Czasami warto skorzystać z doradców biznesowych, czy gotowych rozwiązań back office, controllingu. Wspieraj usługi księgowe, obieg dokumentów i nie inwestuj w oprogramowania, dział księgowy, czy czynności, w których nie jesteś najlepszy. Według Książki ‘From Good To Great’ lider poziomu 5-tego powinien skuteczniej niż inni tworzyć efektywne organizacje. Powinien dobierać optymalne rozwiązania poprzez unikalne połączenie pokory z determinacją i zdecydowaniem. A więc odpowiednia strategia, stanowczość, poukładanie procesów wewnętrznych i odpowiedzialności na poszczególnych stanowiskach jest kluczem do sukcesu!
Załóżmy, że podjąłeś decyzję i decydujesz się na outsourcowanie pewnych czynności w firmie, które nie działają tak jak powinny. Właśnie stoisz przed wyzwaniem, co zlecić na zewnątrz, a co wykonywać wewnątrz?
Jest to na pewno krok, który z pewnością przybliży Cię do wyznaczonego w firmie celu. Szybko rozrastające się przedsiębiorstwa bardzo często potrzebują dodatkowego wsparcia, by mogły skupić się na rozwoju. W szczególności te, które mają od 100 pracowników wzwyż. Nie podejmuj decyzji zbyt pochopnie, dobrze jest współpracować z doświadczoną firmą, która może pochwalić się udanymi działaniami. Przed rozpoczęciem współpracy szczegółowo przeprowadzi audyt. Zapoznanie się z działalnością jest podstawą do dobrego zidentyfikowania trudności, które powstrzymują przed rozwojem firmy. Do jednych z największych wyzwań, z jakimi borykają się liderzy należy utrzymanie prawidłowych funkcjonalności, które jako BPO – Business Process Outsourcing pomagamy na nowo układać. Zapraszamy odważnych, niepewnych, ciekawych i świadomych liderów na sprawdzenie przedsiębiorstwa.
Sprawdź najnowszą aktualizację wpisu oraz pozostałe artykuły umieszczone na naszym blogu!